Projekt „Stopy Totality“ - Jáchymov

DějepisO ŠEDESÁT LET ZPĚT
… se v tomto mrazivém počasí vydalo šest studentů našeho gymnázia, aby blíže poznali prostředí bývalých pracovních táborů pro politické vězně, kteří zde v 50.letech 20.století v nepředstavitelných podmínkách těžili uranovou rudu na vývoz do Sovětského svazu. V patnáctistupňových mrazech a sněhových závějích jsme navštívili bývalý pracovní tábor Rovnost, tzv. Rudou věž smrti – třídírnu uranu, setkali se s někdejším politickým vězněm, panem Zdeňkem Mandrholcem, starší z nás sfárali do hloubky 600 metrů jáchymovského dolu Svornost, a přivezli si tak zážitky vskutku autentické.
Jáchymov jsme navštívili díky projektu STOPY TOTALITY, na kterém tito a další naši studenti pracují od loňského školního roku. Setkání zapojených škol se uskutečnilo u příležitosti zahájení výstavy studentských prací, které proběhlo 13.února 2012 v Královské mincovně v Jáchymově. Výstava je putovní, v současné době je instalována v pražském Karolinu a v nejbližších měsících doputuje i do Šternberka.


O projektu STOPY TOTALITY informoval také Český rozhlas:http://www.rozhlas.cz/zpravy/historie/_zprava/studenti-budou-patrat-po-osudech-obeti-komunisticke-totality--1017951


Jáchymov se nachází v nádherném údolí Krušných hor. Dnes je známý hlavně jako lázeňské město, koupele v místní radonové vodě využívají převážně lidé s kloubními obtížemi. Chátrající domy v historické části města však připomínají i jeho slavnou minulost.
Ve středověku se zde těžilo stříbro a ve zdejší mincovně se razil slavný jáchymovský tolar. V  dobách největšího rozmachu těžby byl Jáchymov s osmnácti tisíci obyvateli druhým největším a také nejbohatším městem českého království. Koncem 19. století zde byla objevena uranová ruda a právě tehdy ve městě pobývala a bádala Marie Curie Sklodowská. Neblaze jáchymovské doly prosluly v 50. letech 20. století, kdy byli pro těžbu uranu využíváni političtí vězni rozmístěni celkem v osmnácti táborech v okolí města (během desetiletí tu pracovalo kolem 60 tisíc odsouzených).
Alena Niklová

admin dne February 17 2012 10:18:13 | 0 Komentářů | Tisk
 Vertikalní menu, vodorovně rozbalovací, třiúrovňovéPřihlášení učitelů

Jméno

HesloZapomněli jste heslo?
Pro zaslání nového
Klikněte sem.Copyright J@Z@ © 2014
Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.
Vygenerované za: 0.05 sekund | 3,226,347 návštěv | jQ Blog